Education
Explore our collection of education books and early education books at our online bookstore, including top titles for teachers and Pearson Education textbooks. Discover must-read and best-selling educational reads that provide valuable insights and resources for teaching and learning.
-
Dr. Matt's Gutsy Guide to Reading in CollegeReading in college is hard. Hundreds of pages coming at you from textbooks and academic articles to literary classics and lab reports.If only someone who knew the academic world could explain how to manage your college reading and make the most of the $1000s...
- $12.99 USD
- $12.99 USD
- Unit price
- per
-
Draw...Then Write, Grade 1 - 3 Teacher ResourceDraw...Then Write, Grades 1-3 is a fun hands-on way for students to make the connection between pictures and text. Students follow step-by-step drawing lessons and write about the completed pictures. Writing exercises take students from simple to more complex writing tasks. A few of...
- $17.99 USD
- $17.99 USD
- Unit price
- per
-
Drawing Data with Kids: Cultivating Data-Literacy: A Screen-Free Journey through the Art of Visualization for KidsDrawing Data with Kids is the perfect companion for a summer full of creativity, learning, and fun. Join Pariza and her dad on a captivating adventure that combines the world of art with the fascinating realm of data visualization.In this interactive book, children aged...
- $33.75 USD
- $33.75 USD
- Unit price
- per
-
Daily Math Practice, Grade 6 Teacher EditionProvide your sixth-grade students with 10-to-15 minutes of daily math practice specifically developed to provide spiral reviews. For the first four days of the week, 6th grade math students will complete short, targeted math problems. The last activity for the week extends learning with...
- $23.99 USD
- $23.99 USD
- Unit price
- per
-
Daily Language Review, Grade 6 Teacher EditionWith Daily Language Review, students practice language skills covering punctuation, verb tense, conjunctions, word meaning, and more in ten- to fifteen-minute daily lessons. How it works Daily Language Review follows the research-based model of frequent, focused practice to help students learn and retain skills....
- $23.99 USD
- $23.99 USD
- Unit price
- per
-
Daily Language Review, Grade 4 Teacher EditionWith Daily Language Review, students practice language skills covering punctuation, verb tense, conjunctions, word meaning, and more in ten- to fifteen-minute daily lessons. How it works Daily Language Review follows the research-based model of frequent, focused practice to help students learn and retain skills....
- $23.99 USD
- $23.99 USD
- Unit price
- per
-
Co-Teaching Do's, Don'ts, and Do BettersCo-teaching has been increasingly adopted to support students in the general education classroom. After 20 years of field testing, we know what works--and what doesn't. In this practical guide, co-teaching and inclusion experts Toby J. Karten and Wendy W. Murawski detail the best practices...
- $34.95 USD
- $34.95 USD
- Unit price
- per
-
Closing the Attitude Gap: How to Fire Up Your Students to Strive for SuccessIn this inspiring and thought-provoking follow-up to his 2009 best-seller Motivating Black Males to Achieve in School and in Life, Baruti Kafele makes the case that the attitude gap that often affects underperforming students can only be closed if educators first help students develop...
- $31.95 USD
- $31.95 USD
- Unit price
- per
-
Care & Advocacy: Narratives from a School for Immigrant YouthThis is a book of oral narratives, collected from participants at a school created for first-generation, immigrant youth. The narrations from the students, teachers, administration, professional staff, and support personnel document the power of caring relationships in an educational setting.The narratives underscore the importance...
- $78.82 USD
- $78.82 USD
- Unit price
- per
-
A Team Sergeant's HandbookBeing a Team Sergeant is the most rewarding and challenging position in the Regiment. According to Special Forces legend and Medal of Honor recipient Robert Howard, teamwork is the most important aspect of any small unit. Creating and maintaining the can-do, positive, mission-focused atmosphere...
- $26.60 USD
- $26.60 USD
- Unit price
- per
-
AI with Intention: Principles and Action Steps for Teachers and School LeadersMake sure your tech initiatives put students first with this robust guide for teachers and school leaders.With new artificial intelligence tools sweeping into districts and schools, educators must be able to assess the tools' benefits and limitations and determine if and how they might...
- $33.95 USD
- $33.95 USD
- Unit price
- per
-
Aim High, Achieve More: How to Transform Urban Schools Through Fearless LeadershipMany urban educators live in fear: of their schools being labeled failures, of increasingly punitive sanctions, of loss of respect and livelihood. This fear pervades the entire school community, affecting the physical, mental, and emotional well-being of its members.The authors of this guide to...
- $42.60 USD
- $42.60 USD
- Unit price
- per
-
A Few Thoughts About Bullying for My Little Friends EverywhereTeaching school briefly and as a tutor, I noticed that children have more energy for their interactions with each other than for learning! In order to get their attention on academics, I had to get them the right relationship with each other! The time...
- $15.95 USD
- $15.95 USD
- Unit price
- per
-
180 Days(tm) Science for Second Grade: Practice, Assess, DiagnoseHelp second grade students improve their science knowledge with fun and effective daily practice activities.180 Days(TM) Science for Second Grade Uses daily activities to explore the three strands of science: life, physical, and earth and space Motivates students with quick independent learning activities focusing...
- $22.99 USD
- $22.99 USD
- Unit price
- per
-
180 Days(tm) Science for Kindergarten: Practice, Assess, DiagnoseHelp kindergarten students improve their science knowledge with fun and effective daily practice activities.180 Days(TM) Science for Kindergarten Uses daily activities to explore the three strands of science: life, physical, and earth and space Motivates students with quick learning activities focusing on building content...
- $22.99 USD
- $22.99 USD
- Unit price
- per
-
180 Days(tm) Science for Fifth Grade: Practice, Assess, DiagnoseHelp fifth grade students improve their science knowledge with fun and effective daily practice activities.180 Days(TM) Science for Fifth Grade Uses daily activities to explore the three strands of science: life, physical, and earth and space Motivates students with quick independent learning activities focusing...
- $22.99 USD
- $22.99 USD
- Unit price
- per
-
180 Days(tm) Reading for Fourth Grade, 2nd Edition: Practice, Assess, DiagnoseNow fully in color! Build reading skills with meaningful and engaging daily practice activities designed for fourth grade students.180 Days(TM) Reading for Fourth Grade, 2nd Edition: Provides learning activities that boost confidence with reading and writing Incorporates thematic units and a combination of fiction,...
- $22.99 USD
- $22.99 USD
- Unit price
- per
-
Zapata: Colors / Colores: A Bilingual Book of ColorsA Lil' Libros Bilingual Book of ColorsAs a leading figure during the Mexican revolution, Emiliano Zapata was an extraordinary man who fought for the less fortunate. This book introduces little ones to colors and their first English and Spanish words. Ride a caballo blanco...
- $9.99 USD
- $9.99 USD
- Unit price
- per
-
Worry Says What?Allison Edwards, author of the best-selling book Why Smart Kids Worry, gives a glimpse into the ways worry whispers to young minds, and offers a powerful tool all children can use to silence those fears."Worry's songs tie my tummy up in knots, and the...
- $10.95 USD
- $10.95 USD
- Unit price
- per
-
Who Owns the Ice House?: Eight Life Lessons from an Unlikely EntrepreneurWhether you want to start a business, reinvent your career, or you're just feeling stuck, Who Owns The Ice House? shows how a subtle shift in perspective can transform your life. While iconic entrepreneurs like Jeff Bezos and Elon Musk often steal the spotlight,...
- $15.95 USD
- $15.95 USD
- Unit price
- per